
Når man siger Jesperhus, tænker de fleste på en blomsterpark i det fjerneste hjørne af Jylland. Dette billeder ville Jesperhus gerne ændre på, og derfor indgik parken i foråret 2006 en aftale med Related, som skulle øge medieomtalen af den nordjyske turistattraktion.
Jesperhus er nemlig meget mere end en blomsterpark, og faktisk er ordet ”blomsterpark” et levn fra tidligere tider, hvor parkens mere end 1 mio. blomster var det vigtigste trækplaster for turisterne.
Siden er der blevet knyttet et ressort med luksushytter og feriehytter, og ved hver sæsonåbning lanceres nye attraktioner som fx en 4D-biograf.
Timing i PR-planen
Related gennemgik derfor de mulige historier, som egnede sig til presseaktiviteter, og lagde en plan for produktion og udsendelse af pressemeddelelserne, så udsendelserne matchede timingen for parkens åbning og lanceringerne.
Presseaktiviteterne blev sendt bredt ud til landsdækkende medier samt til fagblade og turistmedier. Det resulterede i omtale i så forskellige medier som Ekstra Bladet, Erhvervsbladet, Camping og Fritid og Morsø Folkeblad.
Jesperhus er Nordeuropas største blomsterpark og råder over otte hektar jord på Nykøbing Mors. I parken findes – udover 2 mio. blomster – forskellige dyr og aktiviteter som fx en 4D-biograf. Parken har desuden et feriecenter, hvor gæsterne kan bo i campingvogn, telt, feriehytter eller feriehuse.
Jesperhus er en familieejet virksomhed, der blev skabt af Edith og Niels Overgaard i 1960’erne. Parken åbnede første gang i 1966.
www.jesperhus.dk