22. september 2010
Sommeren er forbi, det er blevet efterår, og den næste store feriebegivenhed for mange danskere er årets skiferie. Det betyder med andre ord, at det er højsæson for bestilling af turen til Norge og dermed højsæson for vintermarkedsføringen hos Color Line, der er Danmarks største udbyder af rejser til Norge.
Related og Color Line har derfor netop udsendt endnu en udgave af rederiets elektroniske nyhedsbrev, som i denne udgave har fokus tilbud og rabatter på skiferien samt på, hvordan man gebærder sig, når man gerne vil have de mindste børn med på skiferie. Nyhedsbrevet er det seneste i rækken af Color Lines mange nyhedsbreve – det første blev udsendt i efteråret 2008, da Color Line indledte samarbejdet med Related.
Tilfredshed blandt læserne
Siden opstarten af nyhedsbrevet er Color Lines maildatabase vokset eksplosivt, og det vidner om, at der er interesse blandt danskerne for at modtage regelmæssige nyheder om tilbud, destinationer, gode råd og meget andet fra det nordjyske rederi.
I det netop udsendte nyhedsbrev gennemføres der en online læserundersøgelse for at afklare, hvad læserne bedst kan lide i nyhedsbrevet – og hvad de gerne vil læse mere om. En lignende undersøgelse blev gennemført for halvandet år siden, og den viste, at læserne var glade for nyhedsbrevet og dets indhold. Målet med den nye undersøgelse er at sammenligne resultaterne fra de to undersøgelser og bruge dem til en videreudvikling af nyhedsbrevet, så indholdet bliver endnu bedre.
Se nyhedsbrevet her